Ostatnimi czasy torby bawełniane są coraz powszechniej wykorzystywane. Ich ogromną zaletą jest ekologiczność oraz wielorazowość. Dodatkowo na ich powierzchni może zostać nadrukowana dowolna grafika lub napis, co powoduje, że pełnią znakomity element promocyjny firmy, produktu lub marki. Aby torby bawełniane mogły być wykorzystywane przez długi czas bez jakichkolwiek oznak zużycia oraz zniszczenia, należy o nie w odpowiedni sposób zadbać.
Każda torba bawełniana ma swój określony udźwig. Jest to związane przede wszystkim z zastosowanymi szwami na dnie oraz przy rączkach. Bardzo istotne jest, aby nie pakować do toreb zbyt ciężkich produktów, gdyż będzie to grozić rozerwaniem się materiału. Również bardzo ważne jest, aby nie wkładać do toreb bawełnianych ostrych przedmiotów, takich jak na przykład klucze, nożyczki czy noże. Akcesoria te mogą w bardzo łatwy sposób wbić się w materiał i go przedrzeć, co poskutkuje zniszczeniem torby.
W czasie codziennego użytkowania toreb bawełnianych bardzo ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć wkładane do nich produkty. Tyczy się to przede wszystkim owoców, których wyciekający sok (na przykład z arbuza czy truskawek) może pozostawić na powierzchni torby trudne do usunięcia plamy.
Skoro mowa o trudnych do usunięcia plamach, warto zastanowić się, w jaki sposób właściwie czyścić torby bawełniane? Przeprowadzany proces powinien być na tyle skuteczny, by wybawić wszelkie zanieczyszczenia, a jednocześnie na tyle delikatny, aby nie osłabić struktury materiału. Torby bawełniane z nadrukiem powinno się prać w niskiej temperaturze (ok. 30 stopni Celsjusza). W sytuacji, gdy do czyszczenia wykorzystujemy pralkę, warto zrezygnować z wirowania na wysokich obrotach, ponieważ bawełna ma tendencję do gniecenia się.
By nadruk znajdujący się na torbie pozostał czytelny przez bardzo długi czas, warto zastosować się do kilku podstawowych rad. Przede wszystkim pranie i suszenie torby powinno być przeprowadzane na jej lewej stronie. Ponadto ważne jest, by prasowanie również było prowadzone na tej stronie w temperaturze nieprzekraczającej 150 stopni Celsjusza.